Fotomonografija “Luna podno Lovćena” o kulturnom nasljeđu islamskog stanovništva Crne Gore u cetinjskim muzejima, koju je priredio istoričar – kustos Filip Kuzman, izašla je nedavno iz štampe u izdanju Narodnog muzeja Crne Gore i Prijestonice Cetinje. Osnovni cilj fotomonografije je upoznavanje crnogorske javnosti sa muzealijama koje se nalaze u cetinjskim muzejima, a tiču se prošlosti islamskog stanovništva Crne Gore.
– Budući da je Crna Gora multinacionalna i multikonfesionalna država gotovo da ne postoji muzej u zemlji koji ne posjeduje bar neku muzealiju islamske provenijencije. Pod ovim pojmom „islamske provenijencije“ podrazumijevaju se muzealije koje se vezuju za prošlost i razvoj Bošnjaka i Muslimana, kao i Albanaca i Crnogoraca islamske vjeroispovijesti. One se nalaze kako u stalnim postavkama tako i u muzejskim depoima. Muzealije su raznovrsne, od ličnih i religijskih predmeta, preko numizmatike i narodnih nošnji, pa do ručno rađenog oružja i druge vojne opreme. U organizacionim jedinicama Narodnog muzeja Crne Gore, kao i u Muzeju novca Centralne banke nalaze se brojni predmeti koji svjedoče o bogatom stvaralaštvu islamskog stanovništva – kazao je urednik fotomonografije Filip Kuzman.
On je istakao da se fotomonografijom želi podstaći posjeta muzejima, budući da u crnogorskom društvu ne postoji raširena kultura obilaska muzeja. Takođe, prema njegovim riječima, muzeji iz drugih crnogorskih gradova bi se upoznali sa fondom cetinjskih muzeja, čime bi mogla da se uspostavi saradnja za potrebe izrade privremenih izložbi u lokalnim muzejima.
Saradnici na izradi fotomonografije bili su mr Admir Adrović i mr Jovan Muhadinović, a istraživanje je finansirano od strane Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore po Javnom konkursu za finansiranje projekata za podršku aktivnostima iz člana 36 stav 1 Zakona o manjinskim pravima i slobodama za 2022. godinu.