Narodni muzej Crne Gore poziva se institucije, organizacije civilnog društva i strukovna udruženja, umjetnike, predstavnike privrede, medija, kao i sve zainteresovane građane i građanke Crne Gore da daju prijedloge i sugestije za unapređenje daljeg rada Narodnog muzeja Crne Gore, planirano kroz izradu strateškog plana za period 2023-2029.
Svrha strateškog dokumenta je definisanje smjernica za dugoročni razvoj Narodnog muzeja i muzejske djelatnosti u zemlji, kako bi se potencijali kulturnih dobara i muzeja kao institucije efikasnije i djelotvornije koristili kao razvojni resurs zemlje. Jedan od preduslova za postizanje ciljeva je informisanje, konsultovanje, uključivanje u rad i saradnja sa svim zainteresovanim akterima.
Prijedlozi se dostavljaju do 27. decembra 2022. godine, putem email adrese:
konsultacije@narodnimuzej.me
Kako bi se čulo mišljenje što većeg broja predstavnika i predstavnica zainteresovane javnosti, moguće je i učešće putem popunjavanja upitnika, koji se može popuniti on line na linku:
https://forms.gle/NCBKRg9AH8wPh1k66
ili preko QR koda koji je na dnu stranice.
Osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida mogu dostaviti svoje prijedloge putem audio/video snimka ili putem telefonskog poziva. Takođe je prihvatljivo dostaviti prijedloge ručno ili poštom na adresu: Narodni muzej Crne Gore, Novice Cerovića bb. 81250 Cetinje, sa naznakom.
Lice zaduženo za koordinaciju konsultacija je Lidija Brnović, kontakt telefon: 069/491-898
Strateški plan Narodnog muzeja Crne Gore priprema se kako bi se unaprijedili efekti djelatnosti koje insitucija obavlja, u skladu sa članom 7 Statuta Javne ustanove Narodni muzej Crne Gore:
1) sakupljanje muzejskog materijala putem terenskih istraživanja, otkupom, poklonom, razmjenom i na drugi način;
2) sprovođenje preventivne i trajne zaštite muzejskih predmeta i muzejske dokumentacije;
3) istraživanje u muzejskoj djelatnosti, radi sakupljanja, valorizacije i prezentacije muzejskog materijala;
4) vršenje stručne obrade muzejskog materijala kroz identifikaciju, determinaciju, klasifikaciju i kategorizaciju, analizu i opis, vrednovanje i interpretaciju, stručno istraživanje, dokumentovanje;
5) vođenje dokumentacije o muzejskom materijalu;
6) privremeno čuvanje muzejskog materijala kojem nije obezbijeđena adekvatna muzejska zaštita u drugom muzeju;
7) davanje stručnog mišljenja, radi privremenog izmještanja muzejskog materijala koji nema odgovarajaću zaštitu;
8) vršenje revizije muzejskog fonda;
9) organizovanje stalnih i povremenih izložbi muzejskog materijala;
10) vršenje poslova matične muzejske djelatnosti u odnosu na ostale muzeje u Crnoj Gori koji imaju muzejske zbirke iz oblasti etnografije, umjetnosti i arheologije;
11) vršenje poslova muzejskog informacionog centra, u skladu sa zakonom;
12) istraživanje, prikupljanje, stručna obrada i prezentacija muzejskih predmeta koji se odnose na dinastije Vojislavljevića, Balšića, Crnojevića i Petrovića;
13) izrada vodiča i monografija o crnogorskim vladarima;
14) organizovanje dodjeljivanja i uručivanja Njegoševe nagrade i Nagrade Petar Lubarda;
15) izdavanje edicije djela za koje je dodijeljena Njegoševa nagrada i organizovanje manifestacije „Njegoševi dani“;
16) čuvanje i prezentacija djela za koje je dodijeljena nagrada Petar Lubarda;
17) održavanje, čuvanje, zaštita i prezentacija Vladinog doma, Njegoševe rodne kuće na Njegušima, Biljarde, Mauzoleja na Lovćenu, mauzoleja crnogorskih vladara – Dvorske crkve na Ćipuru, Mauzoleja Vladike Danila na Orlovom kršu, Dvora Kralja Nikole, Reljefa Crne Gore, Zgrade Srpskog poslanstva u bivšoj Kraljevini Crnoj Gori, Crnogorska galerija umjetnosti “Miodrag Dado Đurić” i drugih objekata koji mu se daju na korišćenje i čuvanje.
18) izdavačka djelatnost od značaja za stručni rad i promociju muzejskih fondova i zbirki; i
19) obavlja druge poslove koji su u funkciji ostvarivanja muzejske djelatnosti (ketering za posjetioce, izrada i prodaja suvenira i komercijalnih muzejskih kopija i sl.) i, u skladu sa zakonom, daje u zakup pojedine djelove objekata koje koristi.
Javni poziv – LINK